شنبه 29 فروردین 1394 02:34 ب.ظ نظرات ()

خبر خوش برای همه وب‌گرد‌ها در سراسر جهان این است که به زودی همه چیز در وب تغییر خواهد کرد و از هم اکنون باید خود را برای این تغییر بزرگ آماده کنند. امروز (چهار‌شنبه) اعلام شد که قرار است نسل بعدی پروتکل HTTP که بسیاری از مدت‌ها انتظار آن را می‌کشیدند به واقعیت گره بخورد و به زودی وارد عمل شود.

به گزارش «تابناک»، مارک ناتینگهام، دبیر کار گروه Internet Engineering Task Force (IETF) که در واقع کار گروه اصلی تعیین استانداردهای اینترنت است، اعلام کرده ‌که مشخصات و ویژگی‌های HTTP ۲.‌۰ ‌رسما ‌تأیید شده است. 

این تغییر در مسیر وب ‌به عنوان بزرگ‌ترین تغییر در شانزده ‌سال گذشته در این حوزه ارزیابی می‌شود. توضیح اینکه HTTP یا Hypertext Transfer Protocol پروتکل‌ای شناخته شده است که در ابتدای بسیاری از آدرس‌های اینترنتی دیده می‌شود. این پروتکل ارتباط بین مرورگر یک کاربر و سروری را که وب سایت بر ‌آن قرار گرفته، ‌مدیریت و راهبری می‌کند؛ پروتکلی که توسط پدر اینترنت «تیم برنرز لی» پایه‌گذاری شده است. 

اما HTTP/۲ نسخه‌ای بروز شده و تکامل یافته از این پروتکل است‌، اما از این جهت اهمیت دارد که یک تغییر بزرگ در اینترنت از سال ۱۹۹۹ به این سو است؛ بزرگ‌ترین تغییری که در مسیر اینترنت طی شانزده سال گذشته و از زمانی که اینترنت را به این شکل شناخته‌ایم، عنوان می‌شود.

تغییری بزرگ در اینترنت و وب در راه است

پروتکل HTTP/2 چیست؟

اولین کاری که قرار است این پروتکل با اینترنت بکند، سریع‌تر ساختن آن است و به کاربران اجازه خواهد تا یک وب‌گردی بسیار سریع‌تر از حال حاضر داشته باشند. این پروتکل خود بر مبنای SPDY Protocol است که در سال ۲۰۹ از سوی گوگل معرفی شده و از آن زمان به بعد در بسیاری از تکنولوژی‌ها از جمله مرورگر گوگل کروم، فایرفاکس و IE بسیاری از وب سایت‌ها نظیر فیس‌بوک و همچنین برخی ابزارهای تحت وب به کار گرفته شده است.

تغییری بزرگ در اینترنت و وب در راه است

این پروتکل برای سرعت بخشیدن به لود شدن صفحات وب و تجربه وب‌گردی کاربران طراحی شده است. هر دو پروتکل SPDY و HTTP/۲ از تکنولوژی‌های Header Field Compression و Multiplexing یا تسهیم استفاده می‌کنند تا به مرورگر اجازه دهند با یک ارتباط چندین درخواست همزمان را به سرور انتقال دهد. 

پروتکل HTTP/۲ قرار نیست به کلی جایگزین HTTP ـ که اکنون تقریبا تمام اینترنت به آن وابسته است ـ شود؛ اما زمانی که در سطحی وسیع به کار گرفته شود، اینترنت را بسیار سریع‌تر و امن‌تر خواهد ساخت. 

نکته دوم در همین موضوع، امن ساختن اینترنت است. این پروتکل تغییر بزرگ دیگری را به اینترنت خواهد بخشید که آن رمزگذاری پیچیده و عمیق ارتباطات بین کاربر و سرور است. در آغاز قرار بود از تکنولوژی رمزگذاری SSL یا TLS در HTTP/۲ استفاده شود؛ اما از آنجا‌ که دردسر‌های فراوانی برای برخی اپراتورهای شبکه برای سازگاری با استاندارد جدید ایجاد می‌کرد از این طرح صرف نظر شد.

تغییری بزرگ در اینترنت و وب در راه است

اما توسعه دهندگان فایرفاکس و گوگل کروم اذعان کردند، ‌تنها در صورتی از این پروتکل جدید پشتیبانی خواهند کرد که رمزگذاری را حمایت کند. در نتیجه این امر، ناتینگهام اذعان کرده، ‌وب‌سایت‌هایی که می‌خواهند از سرعت بالای اینترنت در این پروتکل برخوردار شوند باید از رمزگذاری TLS استفاده کنند. 

هم‌اکنون گوگل اعلام کرده ‌است، در سال ۲۰۱۶ مرورگر گوگل کروم را با استانداردهای HTTP/۲ مطابقت خواهد داد و فایرفاکس نیز بدون شک به همین ترتیب عمل خواهد کرد. اطلاعات تکمیلی در خصوص این پروتکل را می‌توانید در اینجا ملاحظه کنید.

منبع : http://www.tabnak.ir