جمعه 2 مرداد 1394 08:10 ب.ظ نظرات ()

ر اواخر سال 1994 مایکروسافت در شرف انتشار سیستم عامل بعدی اش بود که با مشکلی برای اجرای نرم افزار های گرافیکی روبه روشد. نرم افزار های گرافیکی هرکدام از پورت های دستوری خود برای اتصال به سخت افزار ها استفاه می کردند و برای همین تولید کننده گان مجبور بودند بسته ی خود را برای هر سخت افزار، جداگانه تولید کنند. 

مایکروسافت با ارائه بسته دایرکت ایکس، گامی بزرگ برداشت تا برنامه نویسان برای بهبود عملکرد نرم افزاری خود از دایرکت ایکس کمک بگیرند.


direct X چیست؟

Direct X یك سری از برنامه های سطح پایین است كه  Application Programming Interfaces  یا (APIs) را در خود دارد و دسترسی به ویژگیهایی، با كارایی بالای سخت افزار مانند چیپ های شتاب دهنده گرافیكی سه بعدی و كارتهای صدا را امكان پذیر می سازد. 

این APIs ها شامل شتاب دهنده های گرافیك دو بعدی و قابلیت پشتیبانی از وسایل ورودی مانند:ماوس، جوی استیك و كیبورد و كنترل میكس صدا و صدای خروجی هم در بر دارد.

direct X چیست؟


Direct X نرم افزار ها را قادر می سازد تا از قابلیتهای سخت افزار كامپیوتر شما اطلاع پیدا كرده و پارامترهای لازم را با آنها مطابقت دهد. این خاصیت به برنامه های صوتی و تصویری این قدرت را می دهد تا روی هر كامپیوتری كه ویندوز نصب شده و سخت افزار آن سازگار با Direct X باشد فایل های صوتی و تصویری را با بیشترین كارایی و كیفیت ممكن به اجرا بگذارد.


direct X چیست؟


استفاده از دایرکت ایکس بیشتر برای بازی های کامپیوتری استفاده می شوند که نسخه به نسخه با تغییراتی چشم گیر وارد بازار می شوند، اگر به عکس های زیر را مشاهده کنید تغییراتی که در تصاویر گرافیکی رخ داده مشاهده خواهید کرد.


direct X چیست؟direct X چیست؟direct X چیست؟direct X چیست؟

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان